Wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w składce zdrowotnej, rodzinny PIT, VAT opłacany tylko od zapłaconych faktur. Kolejna edycja Polskiego ładu, likwidacja danin i obciążeń, to tylko niektóre ze zmian w prawie podatkowym, które mogą pojawić się w 2024 roku.
W trwającej kampanii wyborczej kandydaci do Sejmu i Senatu składają wiele obietnic, w tym tych dotyczących podatków. Co w tym zakresie może się zmienić? – sprawdzamy programy i obietnice wyborcze dotyczące podatków.
Polski ład 3.0
Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie proponuje powiązanie płaconych przez podatników składek z osiąganym dochodem. W programie znajdują się zmiany dotyczące nowej ordynacji podatkowej oraz uchwalenia nowych ustaw o podatkach dochodowych. W zakresie podatków PIS podnosi, że w ciągu ostatnich 8 lat obniżył podatki, podnosząc kwotę wolną do 30 tys., koszty uzyskania przychodów do 3 tys. zł, wprowadzając zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, oraz obniżając PIT z 18 na 17 proc., a następnie z 17 na 12 proc. od stycznia 2022 roku. Minister Soboń zapowiada kolejne zmiany w ramach Polskiego ładu.
Wyższa kwota wolna od podatku, zwolnienia z podatku PIT oraz zmniejszenie VAT – czyli Koalicja Obywatelska o podatkach
Z kolei Koalicja Obywatelska proponuje:
- podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych,
- zwolnienie z podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych,
- zwolnienie z podatku PIT dochodów osób zarabiających do 6 tysięcy złotych,
- zmniejszenie podatku VAT w całej branży beauty z 23 do 8 procent (jak w salonach fryzjerskich).
Trzecia Droga i podatki
Rodzinny PIT oraz zmiany w składce zdrowotnej – program Trzeciej Drogi o podatkach „Zamiast Polski marnotrawnej – Polska gospodarna”– to hasło ogłoszone przez liderów Trzeciej drogi Szymona Hołownie oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza. W programie znalazły się zapisy dotyczące gwarancji gospodarczych dla obywateli i przedsiębiorców, w tym te dotyczące podatków:
- brak podwyżek podatków do 2026 r.
- Rodzinny PIT – im większa rodzina, tym niższy podatek.
- Równa dla wszystkich składka zdrowotna zamiast podatku
- VAT i PIT tylko od zapłaconych faktur
Konfederacja chce uprościć podatki i zlikwidować daniny wprowadzone przez PIT oraz wprowadzić dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców
W programie konfederacji znalazło się wiele zapowiedzi, które dotyczą podatków. Konfederacja wskazuje na nowe daniny, które wprowadziła partia rządząca oraz wcześniej Koalicja Obywatelska, kandydaci wskazują też na potrzebę uproszczenia prawa podatkowego. Wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS dla przedsiębiorców.
W swoim programie Konfederacja proponuje proste i niskie podatki oraz rewolucje w ustawie PIT. Wśród propozycji kandydatów konfederacji w zakresie podatków znajdują się:
- podwyższenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 12x minimalnego wynagrodzenia (od 1 lipca 2023 r. 43 200 zł),
- likwidacja drugiego progu podatkowego ustanawiając liniowy PIT 12%,
- rozszerzenie ulgi dla młodych (do 26. roku życia) o osoby prowadzące działalność gospodarczą,
- zwolnienie lokat i obligacji z podatku Belki,
- uproszczenia podatkowe dla przedsiębiorców,
- ulga kredytowa (odsetki od kredytu na jedną nieruchomość mieszkalną będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania).
- zachowanie najważniejszych ulg — na dziecko, dla młodych, rehabilitacyjnej.
Konfederacja podkreśla, że zgodnie z art. 2a Ordynacji podatkowej wszystkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika, ale przepis ten jest martwy, bo urzędnicy zachowują się wręcz przeciwnie. Należy zatem zacząć zwalniać dyscyplinarnie każdego urzędnika, który nie będzie stosował tego przepisu.
Lewica proponuje obniżenie PIT oraz progresywną skalę PIT, oraz nowe daniny dla korporacji cyfrowych
W programie lewicy znajduje się propozycja obniżenia stawki podatku VAT. Liderzy tej partii zapowiadają uproszenie ustaw o podatku dochodowych w dwóch czytelnych ustawach: o podatnikach PIT i podatnikach CIT. Ponadto w zapowiedziach znalazła się progresywna skala PIT, która miałaby odciążyć gospodarstwa domowe, o niskich i średnich dochodach oraz zwiększyć koszty uzyskania przychodu dla pracowników. Lewica zapowiada też opodatkowanie wielkich korporacji cyfrowych, zwiększenie działań na rzecz przeciwdziałania unikaniu opodatkowania oraz opodatkowanie zysków spółek energetycznych i paliwowych.
Bezpartyjni Samorządowcy proponują zerowy PIT
Z kolei KW Bezpartyjni Samorządowcy proponują PIT-0. Politycy tego koła wyborczego w kampanii odnoszą się do propozycji konkurentów, w ich ocenie PiS po wprowadzeniu PIT-0 dla młodych i kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych nie proponuje nowych zmian, PO chce zwiększyć kwotę wolną od podatku do 60 tys. złotych, PSL z Hołownią wprowadzić PIT rodzinny, Konfederacja zrezygnowała z likwidacji podatku dochodowego, stwierdzając, że to tylko taki żart według Mentzena, a w zamian chcą usunąć ustawę o PIT i wprowadzić ustawę o podatku dochodowym tj. 1) dla zatrudnionych na umowach, 2) dla uzyskanych z zysków kapitałowych m.in. giełda i 3) dla prowadzących działalność gospodarczą. Lewica też chciałaby tu uproszczenia podatku i podzielić podatek dochodowy na prowadzących działalność gospodarczą i osobach na umowach zachowując kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. złotych. Bezpartyjni Samorządowcy chcą zlikwidować podatek dochodowy. Koło uważa, że PIT zwróci się w podatku VAT zwiększoną konsumpcją, a rodacy będą mieli więcej pieniędzy w kieszeniach i przy okazji będą mieli większe majątki.
Czy zapowiadane zmiany mogą wejść w życie w 2024 roku?
Powyższe propozycje są elementem kampanii wyborczej. Uchwalenie zmian w prawie podatkowym to proces. Jeżeli zmiany miałyby się pojawić i wejść w życie muszą przejść całą ścieżkę legislacyjną, od uchwalenia nowych przepisów przez Sejm i Senat poprzez podpis Prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z poglądem prezentowanym przez Trybunał Konstytucyjny okres minimalny vacatio legis w przypadku ustaw podatkowych nie powinien być krótszy niż jeden miesiąc. Pewność prawa i związana z nią zasada bezpieczeństwa prawnego ma szczególne znaczenie w prawie regulującym daniny publiczne. Przy zwiększaniu obciążeń daninowych należy zapewnić podmiotom, których to dotyczy, co najmniej miesięczny okres do racjonalnego rozporządzenia swoimi interesami (por. wyrok z 18 grudnia 2002 r., sygn. K 43/01, OTK ZU nr 7/A/2002, poz. 96).
Źródło: www.pit.pl